Késedelmes fizetés új szabályai

(Utolsó frissítés: 2013. 07. 11.)

2013. július 01-től valamennyi szerződésből erdő pénztartozásra az alábbi szabályok vonatkoznak: -         fizetési határidő a számla kézhezvételétől számított 30 napon belül teljesíteni kell, kivétel nélkül mindenkinek (állam, multik, magánszemély, stb…), -         a fizetési késedelem a 31. napon beáll, -         60 napnál hosszabb fizetési határidő kikötése tisztességtelen, ennek kikötése a szerződés ezen pontját érvénytelenné teszi, -         kamat és késedelmi kamat felszámításánál a naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat irányadó, -         kamaton a jegybanki alapkamatot kell érteni, magánszemélyek egymás közötti viszonyában a jegybanki alapkamat 24% ponttal növelt mértékét meghaladó kamat semmis, -         késedelmi kamat felszámítása és annak megfizetése kötelező, melynek minimuma az alapkamat 8% ponttal növelt összege. Magánszemélyek között pedig a jegybanki alapkamat 24% ponttal növelt mérte a maximuma, -         új költség megfizetése is kötelező a fizetési késedelembe esőnél, ez az un. behajtási költségátalány, mely 40 euro összegű. Ennek ellenértéke forintban a mindenkori MNB hivatalos deviza-középárfolyam szerinti összeg. Ezen 40 euro átalányösszeg megfizetését kizáró szerződés semmis.

 

Olvasson tovább

Adatszolgáltatás pénztárgép forgalmáról minden hónapban

(Utolsó frissítés: 2013. 08. 02.)

Azon adózóknak, akik a 3/2013. NGM rendelet szerinti, 2013. március 20-át megelőzően  engedélyezett, de a rendeletnek nem megfelelő, elektronikus naplóval rendelkező pénztárgépekkel rendelkeznek, első ízben 2013. augusztus 10-ig, a pénztárgép forgalmáról adatot kell szolgáltatniuk a NAV felé. Ezen adatszolgáltatást minden hónap 10-ig meg kell ismételni az előző hónap adataival, mindaddig, ameddig az elektronikus naplóval rendelkező pénztárgép kivonásra nem kerül. Az adatszolgáltatást legfeljebb ez év december 31-ig kell teljesíteni, amikor is mindenképpen ki kell cserélni az üzemelő pénztárgépet. Adatszolgáltatási kötelezettségük azon adózóknak, akik elektronikus naplóval nem rendelkező pénztárgépben rögzítik bevételüket, nem áll fent. Nekik továbbra is a 2013. augusztus 31-i időpont az irányadó, eddig üzemeltethetik pénztárgépüket. A NAV tájékoztatása szerint bírságot akkor nem alkalmaznak, ha a pénztárgépet már megrendelte adózó és erről visszaigazolással bír.

Mi a teendő a koncesszió alá nem eső dohánytermékkel?

(Utolsó frissítés: 2013. 07. 08.)

Azon kereskedők, akik jogosultak voltak dohánytermék értékesítésre de koncessziót nem nyertek, legfeljebb 2013. július 16. 24:00 óráig értékesíthetnek dohányterméket. 2013. július 01-től dohányterméket már nem szerezhetnek be és ezen időponttól csak a már meglévő készletüket árulhatják ki. Koncessziójogot nem szerzett dohányterméket árusító kiskereskedő, 2013. július 16-át követően, 30 napon belül kérheti a nagykereskedőtől, hogy a megmaradt dohánytermékeit vásárolja vissza a beszerzési áron. A nagykereskedő ennek a kérésnek köteles eleget tenni, a megmaradt dohányárut köteles visszavásárolni, melyről természetesen megfelelő bizonylatot kell kiállítania. Július 16-tól a forgalomképtelen dohányterméket javasolt leltárba venni, azt elkülönített helyen, pl. raktárban tartani, de semmiképpen sem a bolt eladó terében tárolni. A leltárjegyzék és a nagykereskedő felé történő bejelentésről valamiféle iratot célszerű a boltban tartani, hiszen egy ellenőrzéskor ezen iratok megléte igazolja, hogy a dohányterméket már nem árulja a kiskereskedő, a szükséges lépéseket megtette a forgalomból való kivonására. Aki 2013. július 16-át követően folytat engedély nélkül dohánytermék árusítását, jogszabály szerint 5M Ft-tól 500M Ft-ig terjedő bírsággal sújtható. Adóhatóság július 16-tól kiemelten ellenőrzi a dohánykereskedelemmel kapcsolatos árusítást!

Iskolakezdési támogatás

(Utolsó frissítés: 2013. 08. 05.)

Lassan itt a tanévkezdés, szülők és gyermekeik rohanják le a papír-írószereket. A szülők munkáltatója iskolakezdési támogatással tudja boldogabbá tenni az ősz beköszöntét.   Azon munkavállalók részesülhetnek iskolakezdési támogatásban munkaadójuktól, akiknek általános iskolába, vagy középiskolába járó gyermekük van. Fontos megemlíteni a szülői jogosultságot a családi pótlékra, ezen feltétel nélkül nem adható támogatás.   Az iskolakezdési támogatást 2013. évtől csakis utalvány formájában lehet igénybe venni, tehát megszűnt a névre szóló számla és a természetben adható iskolakezdés elszámolhatóságának lehetősége. Az utalvány felhasználhatósága ez évben a július 03. és december 31. közötti dátumot öleli fel.    Mindkét szülő részesülhet a támogatásban ugyan azon gyermek után, így akár meg is duplázódhat a juttatás összege. Ezen évben kedvező adózás mellett, gyermekenként és szülőnként 29.400 Ft adható, azaz két szülőnél akár 58.800 Ft támogatás vehető igénybe egy gyermekre. A támogatás ennél több is lehet az adótörvény kereteit figyelembe véve, de ezen összeg felett már a m

Új törvények

(Utolsó frissítés: 2013. 07. 04.)

A Parlament a nyári szabadságolások előtt a következő törvényeket fogadta el: -         Munka Törvénykönyvének változása: a szabadságot úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló évente egyszer legalább 14 egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzés alól, -         munkavállaló akkor kaphat 50%-os bérpótlékot, ha a munkaidő beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan, munkaidőkereten, vagy elszámolási időszakon felül dolgozik. Megállapodás alapján bérpótlék helyett szabadidőt is kaphat munkavállaló; -         Vészhelyzetben és katasztrófaveszélyben segítőknek az adományozáskor nem keletkezik adófizetési kötelezettség, ha azt bejelentik adóhatóságnak; -         Ezentúl adó és egészségügyi hozzájárulás mentes a pénzintézet által zálogjoggal biztosított lakáskölcsön elengedése; -         Csökken a helyi iparűzési adó és a gépjárműadó szintje a fuvarozó vállalkozások számára, ha elektronikus útdíjat fizetett. Az adót a megfizetett elektronikus útdíj 7,5%-val lehet csökkenteni; -         2013. július 01-től a szabad vállalkozási zónában működő vállalkozások új alkalmazottjaik után nem kell, hogy megfizessék két évig a 100.000 Ft bruttó munkabér után a 27%-os szociális hozzájárulást. A harmadik évben a munkabér után csak 12,5%-ot kell fizetni, majd az adókedvezmény a 4. évtől megszűnik. Feltétele, hogy munkáltató ne csökkentse statisztikai létszámát legalább a kedvezményes időszakban. Nem minősül csökkentésnek, ha a létszám olyan munkavállalóval csökken, aki helyett mun

ISMÉT MÓDOSULT A PÉNZTÁRGÉPÁTÁLLÁS HATÁRIDEJE

(Utolsó frissítés: 2013. 08. 23.)

A NAV közleménye szerint, a pénztárgépeket (az elektronikus naplóval és az elektronikus naplóval nem rendelkezőeket is) 2013. december 31-ig lehet használni! Adóhatóság akkor nem szankcionál, ha augusztus 31-ig az online pénztárgép üzembe helyezése érdekében adózó regisztrál, azaz a PTREG nyomtatványon a NAV-tól az üzembehelyezési kódot megkérte.