Számlaadáskor nem lehet pénztárgépet ütni?
(Utolsó frissítés: 2014. 04. 14.)
Többen is megkerestek minket, hogy ha nyugtát adnak akkor nem lehet számlát kibocsátani, illetve ha számlát adnak valakinek, akkor nem lehet azt beütni a pénztárgépbe.
Ezen hírek az adóhatóság egy tájékoztatóján alapulnak, amely szerint, ha az adóalany – nem az online kasszával előállított – számlát bocsát ki, az ügylet adatait nem kell beütnie az online pénztárgépbe, s ha a nyugtakibocsátást követően kér valaki számlát, akkor sztornírozni kell a nyugtát. Ám ezen értelmezés eltűnt a NAV honlapjáról.
NAV szerint az áfatörvény hivatkozott szabályaiból következően egy ügyletről egyféle bizonylatot (számlát vagy annak adása alóli mentesülés esetén nyugtát) kell kibocsátani. Amennyiben az adóalany nyugta kibocsátására kötelezett, akkor azt pénztárgéppel kell teljesítenie. Ugyanarról az ügyletről a számla és nyugta egyidejű kibocsátása a jelenleg hatályos jogszabályi előírások alapján nem merül fel. Ez vonatkozik a pénztárgéppel teljesített nyugtaadás esetére is, mivel az NGM-rendelet nem tartalmaz olyan előírást, hogy a számlával kísért értékesítést a pénztárgépben rögzíteni kell – húzza alá a NAV.
Ezzel szemben a vállalkozások túlnyomó többsége, így ügyfeleink is, a pénztárgépbe beütött ellenértékről gépi nyugtát ad, majd arról számlát állít ki, és a nyugtát hozzátűzi a számlához, ezzel igazolva, hogy a pénztárgépbe beütötték a számla ellenértékét, a kettős könyvelés elkerülése érdekében.
NAV szerint az adóalanyok által alkalmazott ezen gyakorlat (amely az adóalany adminisztrációs kötelezettsége teljesítését számos esetben megkönnyítheti) nem kifogásolható, egy esetleges ellenőrzés során az adóhatóság kizárólag emiatt szankciót nem alkalmaz, tekintettel arra, hogy ez a gyakorlat adó-, ezáltal pedig költségvetési kockázatot nem hordoz magában.
Másrészt saját véleményünk az, hogy sok helyen sántít a korábban kiadott NAV közleménye, hiszen a nyugta stórnirozását írta elő ha utólag valaki számlát kért, amiről szó sem lehet pénztárgép esetében, hiszen nyugtát nem lehet stornírozni pénztárgéppel.
Ugyan így téves jogértelmezés volt véleményünk szerint, hogy a kiadott tájékoztató az Áfa törvényre és nem a nyugtaadást szabályozó rendeletre hivatkozott, márpedig amennyiben van konkrét szabály, akkor azt kell alkalmazni és nem az ebben esetben általánosnak számító áfa törvényt (lex specialis derogat lex generalis).
A lényeg viszont az, hogy továbbra is lehet alkalmazni a már bevált, adminisztrációt és könyvelést megkönnyítő szabályokat!
|